
U severozapadnom delu bačke ravnice leži Sombor, grad bogate istorije, tradicije i kulture, grad trgova, parkova i zvonika, grad širokih ulica sa drvoredima kroz koje još uvek kaska fijaker.
Prelepi grad Sombor iza sebe ima dugu i značajnu istoriju, koja najpre počiva na specifičnom položaju grada, zbog kojeg je Sombor u prošlosti bio meta raznih vladara i osvajača. Ipak, izvori koji govore o datumima nastanka grada su isčezli i mahom nisu do kraja pouzdani, tako da je misterija oko nastanka samog grada i dalje prisutna.
Sigurno ste često čuli da se uz Sombor pominje da je grad zelenila. To je zato što su još 1903. godine iz doline Misisipija doneti bođoši. Neka stabla stara su preko 100 godina, a najstarija stabla su s početka 20. veka.
Danas ih je u gradu oko 5.000. Sombor može da se pohvali i tisama koje se posebno izdvajaju ispred Županije, a posađene su u 20. veku. Veoma je neobična činjenica da su tise izrasle u Somboru iako nisu karakteristične za ovo podneblje. Pretpostavlja se da im odgovara tlo.
Treba dodati da ovaj grad ima četiri parka i dve šumice koje krasi drveće poput sekvoja, ginko drveta, kao i liriodendrona i mnogih drugih.
Sombor je danas moderan grad koji odiše zelenilom, romantikom i pozitivnom energijom. Glavni simbol ovog grada je Gradska kuća koja je izgrađena u stilu neoklasicizma. Nekada se tu nalazilo činovništvo, gradska uprava a neko vreme je bio smešten i arhiv grada i gradska biblioteka.
Šta obići u Somboru

S obzirom na to da je Sombor grad duge kulture i tradicije, onda ne iznenađuje činjenica da je prepun znamenitosti. Ukoliko uzmemo u obzir zelenilo, prirodu, građevine, kulturu ali i izvrsne specijalitete, jasno vam je da kada se nađete u ovom gradu, nećete znati šta prvo da posetite i gde da odete.
Ali, hajde da krenemo od početka.
Vajdingerova palata, Kronić palata i Gradska kuća su nezaobilazne tačke ovog grada koje prosto morate posetiti.
Odmah nakon palata i Gradske kuće, predlažemo vam da obiđete i crkvu Svetog Georgija kao i Somborsku Županiju. Dalje možete nastaviti put obilaska trgova, od kojih su trg Svetog Trojstva i trg Svetog Đorđa neki od najznačajnih elemenata grada Sombora.
Hrana u Somboru

Ukoliko ste posle naporne šetne ogladneli, znajte da je Sombor grad koji obiluje vrhunskim specijalitetima vojvođanske kuhinje. Specijalitete koje obavezno morate probati prilikom posete Somboru su:
- Somborske gomboce, specijalitet po kome je čitava Vojvodina nadaleko poznata. Gomboce ili knedle sastoje se od testa od krompira punjenog šljivama. Još sve to pospete prženim prezlama i šećerom i dobićete slatkiš koji se ne propušta.
- Ratarska čorba, koja će vam posebno će vam leći ako Sombor posetite tokom hladnijeg dela godine.
- Rinflajš je, podrazumeva se, nezaobilazan, posebno kada je spremljeno na vojvođanski način.
- Somborska mućkalica, pravo somborsko jelo koje se pravi od komadića sitno seckanog mesa i džigerice.
Pre nego što se uputite u Sombor, znajte da je njegova jedinstvenost, kao i toplina njegovih meštana samo deo bogate i neponovljive ponude ovog grada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.